Eilanders praten over vuurtorens

Gepubliceerd op 17 november 2008Overheid, Veiligheid, Verkeer en VervoerAangemaakt door Leeuwarder Courant (www.leeuwardercourant.nl)

TERSCHELLING - Is de kust wel veilig zonder echte vuurtorenwachters? Terschelling wil daar met de Noorse gemeente Vardø over praten.

Het eiland Vardø ligt boven de poolcirkel is met een tunnel aan het vaste land verbonden. Op het eiland staat een verkeersleidingscentrum van waaruit het personeel via moderne apparatuur de scheepvaart langs een groot gedeelte van de Noorse kust in de gaten houdt.

Rijkswaterstaat is van plan de Terschellinger verkeersleiders van de Brandaris te halen en onder te brengen in een nieuw Zeeverkeerscentrum bij de Zeevaartschool. Dat leidt nogal eens tot ophef. Nederland telt drie bemande vuurtorens. In landen als Engeland, Schotland, Duitsland en Noorwegen zijn al langer geen vuurtorenwachters meer actief op de bakens.

Terschelling en Vardø sluiten een vriendschapsverdrag tot in ieder geval 2010, vooral vanwege de wederzijdse band met Willem Barentsz. De Terschellinger zeeman en ontdekkingsreiziger heeft Vardø meerdere keren aangedaan als laatste bunkerplaats voordat hij overstak naar Nova Zembla.