Dolfijn terug met geld uit Waddenfonds

Gepubliceerd op 10 november 2005OverheidAangemaakt door Leeuwarder Courant

HALLUM Garnalenvisserij en mosselkweek en -zaadwinning in de Waddenzee moeten duurzamer, het duinbeheer moet dynamischer, de lichthinder moet worden beperkt. Met geld uit het Waddenfonds zijn maatregelen haalbaar om zelfs de dolfijn te doen terugkeren in de Waddenzee.

Dit wensenlijstje, gebundeld in een boekwerkje dat de titel 'Het tij gekeerd' mee kreeg, is vanmorgen door acht gezamenlijke natuurorganisaties op verschillende plaatsen gepresenteerd. In Den Haag gebeurde dat aan milieuminister Sybilla Dekker, in het buitendijkse gebied bij Hallum aan de gedeputeerden Anita Andriesen en Piet Bijman.

Het zijn onder andere It Fryske Gea, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, de Waddenvereniging en Wilde Kokkels die verantwoordelijk zijn voor de uitgave van de bundel.

De organisaties stellen vast dat er in het door het rijk ingestelde Waddenfonds €800 miljoen zit voor de komende twintig jaar. Ze gaan er nog steeds van uit dat zo'n 60 procent, tussen €460 miljoen tot €480 miljoen, beschikbaar is voor natuur, ondanks een motie van CDA'er Joop Atsma die door een meerderheid in de Tweede Kamer wordt gesteund en nog geen €300 miljoen voor natuurplannen overlaat.

Financiële onderbouwing van de plannen ontbreekt. Als uitvoering aan de orde is, zal per project moeten worden berekend wat het kost en of er ook nog andere geldbronnen kunnen worden aangeboord, stelt directeur Ultsje Hosper van It Fryske Gea. Duidelijk is voor de organisaties wel dat ze plannen hebben gemaakt waarmee ze het hele fonds van €800 miljoen kunnen benutten.

Zo komen ze in hun boekje met een aantal ambitieuze scenario's, uitgewerkt in vijf programma's.

Waar het om 'de rijke zee' gaat, zien de natuurbeschermers een ontwikkeling voor zich die er toe leidt dat er over twintig jaar niet alleen zeehonden in de Waddenzee zwemmen, maar ook andere soorten die hier van nature thuishoren, zoals bruinvissen en dolfijnen. Vogels zullen er zijn in zeer hoge dichtheden. Miljoenen zullen jaarlijks in het Waddengebied verblijven.

Om tot deze situatie te komen, zal er rust moeten heersen en zullen visserij en zandwinning op een duurzamer manier moeten plaatsvinden. De organisaties stellen vast dat op dit moment slechts 2,5 procent van de Waddenzee echt met rust wordt gelaten. Om het herstel te bespoedigen wordt onder andere voorgesteld zeegras te planten en de platte oester, een uitgestorven soort, terug te brengen in dit ecosysteem.

Het streefbeeld voor kwelders is volgens een ander programma een brede strook langs de hele Waddenkust, van Den Helder tot Nieuw Statenzijl, en op de eilanden. Tussen Zwarte Haan en Afsluitdijk zouden buitendijks nieuwe kwelders moeten worden ontwikkeld.

In de plannen voor dynamisch duinbeheer speelt Ameland een belangrijke rol. Het programma 'levendige eilanden' voorziet in de aanpak van de stuifdijken. It Fryske Gea werkt hier aan plannen die voorzien in stuivende duinen en natte duinvalleien. Het inlaten van zeewater speelt in dit project een belangrijke rol.