Horeca wil 'bypass' van zeehondencrèche naar dorp

Gepubliceerd op 21 januari 2009Recreatie, Sociaal-economischAangemaakt door Dagblad van het Noorden (Robert de Roo)

PIETERBUREN - De horeca en andere ondernemers in Pieterburen vinden de uitwerking van het onlangs uitgevoerde masterplan rampzalig. Om een verdere terugloop van het dagtoerisme terug te dringen moét er volgens hen iets gebeuren.

De ondernemers stellen onder meer voor een 'bypass' te maken van de parkeerplaats naar de crèche. Het masterplan Pieterburen brengt volgens Jeroen van der Laan, eigenaar van restaurant Waddengenot, niet wat de bedoeling was. In een brief aan de gemeenteraad schrijft hij dat winkels zijn verdwenen en dat de horeca de omzetten uit dagtoerisme alleen maar ziet teruglopen.

Als voorbeeld noemt Van der Laan de dagomzet van Waddengenot op een doorsnee zondag in november in 2006: zo'n 1000 euro. "Afgelopen jaar was dat nog 85 euro. We zijn niet zielig en verdienen goed aan de grote hoeveelheid wadlopers. Maar het dagtoerisme is sinds de komst van de parkeerplaats en het scheiden van crèche en centrum hard teruggelopen."

Er zijn volgens Van der Laan meerdere oorzaken voor het afnemen van de inkomsten van de ondernemers. "De bebording is slecht aangegeven, onduidelijk is waar bezoekers kunnen parkeren. Door ouderen en minder validen wordt de afstand van de nieuwe parkeerplaats bij de crèche naar het centrum als groot ervaren. Het masterplan heeft de Hoofdstraat gedegradeerd van A1naar A2 locatie voor dagtoeristen.

Doordat de VVV vaak dicht is en de crèche ook een eigen horecavoorziening heeft, lopen mensen minder snel naar de Hoofdstraat waar alle bedrijven zitten." Van der Laan stelt voor een 'open doorsteek' te maken van de parkeerplaats naar de Hoofdstraat. Met grote foto's van wadlopen om mensen hiervoor warm te maken. Het door hem aangekochte pand op de hoek zou de functie van toeristenbureau moeten krijgen.